Sözler Ansiklopedisi

Ahilik Haftası Resmi Kutlama Mesajları

Ahilik Haftası Resmi Kutlama Mesajları

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında ülkemizde Ahilik Haftası Kutlanmaktadır. Sizler için hazırladığımız sayfa içeriğinde Ahilik Nedir? Ahi Evran Kimdir? Ahilik Haftası Resmi Kutlama Mesajları ve Ahilik Sözleri bulacaksınız. Sayfamızda bulunan En Güzel Ahilik Sözlerini sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

İşte Ahilik Haftası Resmi Kutlama Mesajları…

Ahilik Nedir?

Ahilik, kelime anlamı olarak Arapça da “kardeşim” veya Türkçe “akı” (Divan’ül Lügat’it Türk’te) “cömert”, “eli açık” anlamına gelmektedir. Terim olarak, XVIII. yüzyıldan sonra bir esnaf-sanatkâr birliği hâline dönüşmüş olsa bile, XIII. yüzyıldan itibaren Anadolu’da görülmeye başlayan, Anadolu’nun yurtlaşmasında ve Osmanlı Devleti’nin kurulmasında büyük rol oynayan dinî, sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasî boyutları olan bir sistem olarak tarif edilebilir.

Ahi Evran Kimdir?

Anadolu Ahiliğinin kurucusu Ahi Evran-ı Veli, 1171 yılında İran’ın Batı Azerbaycan bölgesinde bulunan “Hoy” kasabasında doğdu. Çocukluğu ve ilk eğitim dönemi Azerbaycan’da geçen Ahi Evran, Fahrettin Razi’den ders aldı. 13. yüzyıl başlarında Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Muhyiddin Arabi ve hocası Evhadüddin Kirmani ile Anadolu’ya gelen Ahi Evran, bu tarihlerde hocası Evhadüddin Kirmani’nin kızı Fatma Bacı ile evlendi.

Anadolu’da özellikle esnafa İslamiyet’i anlatarak dünya ve ahiret işlerini düzenli hale getirmeleri için çalışmalar yapan Ahi Evran, Kayseri’de deri işleme atölyesi (debbağ) kurdu. Sanat sahibi kişiler tarafından çok sevilen Ahi Evran, o dönem Moğol istilasına karşı Kayseri’yi savunan Ahileri teşkilatlandırdı.

Bir dönem Konya ve Denizli’de yaşayan Ahi Evran, 1206 yılında o zamanki ismi “Gülşehri” olan Kırşehir’e göç ederek iş ve aş verdiği Türkmenlerin tekke ve zaviyelerde iyi bir Müslüman ve vasıflı bir meslek sahibi üretici insan olmaları için çalışmalar yaptı.

Ahi Evran, 32 çeşit esnafı teşkilatlandırarak zamanla Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasında sanatını icra eden bütün esnaflara yayılacak Ahilik sisteminin temellerini attı.

Ahi Evran Sözleri

Eşine, işine, aşına özen göster. Ahi Evran

Gelen gelsin saadetle, giden gitsin selâmetle… Ahi Evran

Eline, diline, beline sahip ol. Kalbini, kapını, alnını açık tut. Ahi Evran

Ahi’nin eli, kapısı, sofrası açık olmalı; gözü beli ve dili kapalı olmalı. Ahi Evran

Harama bakma, haram yeme, haram içme. Doğru, sabırlı, dayanıklı ol. Yalan söyleme. Büyüklerinden önce söze başlama. Kimseyi kandırma. Kanaatkar ol. Dünya malına tamah etme. Yanlış ölçme. Eksik tartma. Kuvvetli ve üstün durumda iken, affetmesini, hiddetli iken yumuşak davranmasını bil ve kendin muhtaç iken bile başkalarına verecek kadar cömert ol. Ahi Evran

Ahilik Sözleri

“Kardeşlik” anlamına gelen Ahilik, ticaret ile ahlâkı buluşturan bir hayat düsturudur. Ahilik Haftası Kutlu Olsun…

Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi ve yüzlerce yıldır bu topraklarda Ahilik geleneğini yaşatan tüm esnaf ve sanatkarlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum.

İlimiz esnafı ve meslek kuruluşları ile tüm halkımızın Ahilik Haftasını kutlar, birlik, beraberlik, dostluk ve ahiliğe esas olan kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini dilerim.

Anadolu’nun İslamlaşarak ilim ve irfan diyarı olmasında, her karışına Allah ve peygamber bilgisinin ve sevgisinin işlenmesinde mihenk taşı olan teşkilatın isimsiz emekçilerini ve kahramanlarını hayırla yad ediyorum.

14-20 Eylül tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 33. Ahilik Haftası münasebetiyle Ahi Evran’ı Veli’yi rahmet ve minnetle yad ederken esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum.

Bu yıl 16-22 Eylül 2020 tarihleri arasında kutlayacağımız Ahilik Haftası münasebetiyle Ahilik Teşkilatının kurucusu Ahi Evran-ı Veli’yi rahmet ve minnetle yâd ediyor, esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftasını kutluyorum.

Ahilik Haftası vesilesiyle, medeniyet tarihine Türk kültürünün armağan ettiği bu güçlü mirasın gelecekte de korunmasını temenni ediyor, asırlardır barışın merkezi ve Dünyada ilk ticaretin yapıldığı yerlerden birisi olan ilimizde ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlarımızın “Ahilik Haftasını” kutluyor, çalışma hayatlarında başarılar diliyorum.

Ahilik teşkilatı, esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştirerek, Anadolu’da birlik beraberliğin ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran Veli’nin ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri, günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir. Bu vesile ile Ahilik haftasını kutlarım. Tüm esnaflarımıza bereketli bol kazançlar…

Pandemi döneminde esnaf ve sanatkarımızın üstlenmiş olduğu rol ve fedakarlık hepimizin malumudur. Bu süreçte esnaf ve sanatkarlarımız ahilik gelenek ve göreneğine göre vatandaşlarımızın kileri, tedarikçisi, servisi, evlerine ekmeğini ulaştırmada fırıncısı olmuştur. Fırsatçılık yapmadan aza kanaat getirerek ticaret yapan ve en çok alkışı hak edenler yine AHİLERİMİZ olmuştur. Pandemi döneminde de böyle önemli bir görevi üstelenen tüm ahilerimizi tebrik ediyor, bu yıl 33.’sünü kutladığımız Ahilik Haftamızın ülkemize, milletimize, esnaf ve sanatkarlarımıza tüm AHİLERİMİZE hayırlı uğurlu olması dileyerek saygılarımı sunuyorum.

Önerilen İçerik;

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!