Sözler Ansiklopedisi

Akşam Ezanından Sonra Okunacak Dua

Akşam Ezanından Sonra Okunacak Dua

İnancımıza göre akşam vakti 5 vakitlerden birisidir. Bu vakit geldiğinde ülkemizin bütün camilerinden ezanlar okunur ve akşam namazı eda edilir. Sayfamızda akşam ezanını işitince ve akşam ezanından sonra okunacak dua örnekleri bulacaksınız.


Bakınız; Doğumun Kolay Olması için Okunacak Dua


Akşam Ezanını İşitince Okunacak Dua

Bir gün Ümmü Seleme (r.anh), Resûlullaha (s.a.v) -Ya Resûlallah! Akşam ezanını duyduğumda okuyacağım bir dua öğret, dedi. Resûlallah (s.a.v) ona şu duayı okumasını tavsiye etti.

“Allahümme haza ikbalü leylike ve idbarü neharike ve esvatü duatike fağfirli”

Anlamı: “Allahım! Şu an gecenin yanaşması ve gündüzün gitmesinin ve sana dua edenlerin seslendiği vakittir. Beni bağışla.”

Akşam Ezanından Sonra Okunacak Dua

Ümmü Seleme (r.anh) anlatıyor. Resûlullah akşam namazının farzını kıldıktan sonra eve gelir iki rekât sünnet kılar, ondan sonra şöyle dua ederdi;

“Ya mukallibe’l kulubi ve’l ebsari sebbit kulûbena âla dinike.”

Anlamı: “Ey kalpleri ve fikirleri çeviren Allah’ım. Kalplerimizi senin dinin üzerine sabit kıl!”

Ûmare b.Şebib es Sai’den (r.a) rivayet edildiğine göre, Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur. Kim güneş batımından sonra on kere;

“La ilahe illallahu vahdehu la şerike leh, lehü-l mülkü ve lehü-l hamdü yuhyi ve yûmitü ve hüve ala külli şey in kadir.”

Anlamı: “Allah’tan başka ilah yoktur ancak bir tek O vardır O tektir. O’ nun ortağı yoktur. Saltanat ve irade tümüyle ona aittir. Hayat veren O’ dur, öldüren O’dur. Ve O her şeye gücü yetendir, derse Allah bu kimse için sabaha kadar şeytandan koruyacak koruyucular gönderir ve ona on sevap yazılır ve on günahı silinir. Ve bu yaptığı dua on mü’min köleyi hürriyetine kavuşturma sevabına denk sevap kazandırmış olur.”

Ezandan Hemen Sonra Okunacak Dua

Ezan Duası Resimli
Ezan Duası Resimli

Allahümme Rabbe hazihi’d-da’veti’t-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîah. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü’l-mîâd.

Anlamı: Allah’ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb’i, Muhammed’e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver, O’nu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud’a ulaştır.”

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!