Sözler Ansiklopedisi

Avrupa Hakkında Sözler

Avrupa Hakkında Sözler

Sayfamızda Avrupa Hakkında Sözler, Avrupa ile İlgili Sözler, Batı ile İlgili Sözler, Avrupa sözleri, Batı Hakkında Sözler, Batılılar Hakkında Sözler, Avrupalılar Hakkında Sözler, Halil İnalcık Avrupa Sözleri, Cemil Meriç Avrupa Sözleri yer almaktadır.

Güzel sözler sitemizde bu sayfamızda “Avrupa Hakkında Sözler “i bir araya topladık. Sayfamızda yer alan sözleri sosyal medya hesaplarınızda yayımlayabilir, mesaj yoluyla sevdiklerinize iletebilirsiniz.


İlgili; Tarık Buğra İbişin Rüyası Sözleri


Avrupa Hakkında Sözler

Batı kalbi, Doğu aklı öldürdü. (Muhammed İkbal)

Avrupa tarihi, bir sınıf kavgası tarihidir. (Cemil Meriç)

Doğu ile Batı arasındaki fark, Türkiye’dir. (Hakan Günday)

Batı’dan gelen hiçbir ‘izm’ masum değildir. (Cemil Meriç)

Avrupa seviciliği veya Avrupa nefreti arasında gidip geliyor düşünceler.

Avrupa için Doğu hep “ehlileştirilmesi gereken” bir konumda olmuştur.

Avrupa deyince akla nalıncı keseri gelir, hani hep kendine yontar her şeyi…

Dünya savaşlarının merkezi neden hep Avrupa olmuştur hiç düşündünüz mü?

Avrupa bir kaçış kurtuluş yeri mi bir sürgün ve dışlanma yeri mi zaman gösterecek.

Avrupalı seyyahlar Doğu’yu keşfe çıkalı yüz yıllar oldu, fakat hala keşiflerini bitirebilmiş değiller.

Batı’nın eşitliği nisbîdir. Aslında her alana müthiş bir eşitsizlik hakimdir. (Yavuz Bahadıroğlu)

Batı’nın yaşam tarzını değil, çalışma tarzını kabul etmek gerektiğini anlamadılar. (Aliya İzzetbegoviç)

Cemil Meriç-Avrupa Hakkında Sözler

Yükselmenin ve medenileşmenin sadece Avrupa ile olabileceğini söyleyenlere yanıt çok. (Banu Avar)

Avrupa yüz yıllardır Doğu’nun kaynaklarına mı odaklanmış durumda, Doğu’nun gelişmesine mi?

Kültür, kaypaklığı, mübhemiyeti ve seyyaliyetiyle Avrupa’dır. Tarif edilmeyen bir kelime. (Cemil Meriç)

Doğu der ki Batı’ya, güneşi fethetsen de/Ruh gerçeği bendedir, madde yalanı sende. (Necip Fazıl Kısa Kürek)

Avrupa’nın oryantalist bakış açısı değişmedikçe Doğu-Batı arasında bir şeyler düzeleceğe benzemiyor.

Kendisi refah içinde yaşarken dünyanın sefaletine göz yuman bir Avrupa ne kadar inandırıcı ve masum olabilir?

Avrupa Birliği yetkilileri hesap makinesiyle leblebi yazabildiğimizi bilse aslında bizi kırmızı halı ile karşılar. (Cemal Safi)

Hiçbir zaman Batı’daki aydını yetiştiren tipte Batılı eğitim görmedik. Doğulu eğitimimiz de Doğulu gibi değil. (İlber Ortaylı)

Kendi medeniyetini beğenmeyip Avrupa rüyası görenler, Batı’nın hangi değerlerini benimsediklerini açıklamakta çok zaman güçlük çeker.

Avrupa’nın insan hakları değerlerine sadece kendileri söz konusu olunca değil, insanlık söz konusu olunca göstereceği sadakate inanmak zor.

Batı dünyasıyla çok dikkatli ve bilinçli olarak ilişkilerimizi sürdürmek zorundayız. Düzelmeler ani olamaz, en iyi hekim olan zamana bırakılmalıdır. (İlber Ortaylı)

Bugünün Batı kültürüyle yetişmiş gerçek aydınları arasında, aşağılık duygusundan uzak küçük bir azınlık vardır ki bunların hepsi milliyetçi ve Türkçüdür. (Hüseyin Nihal Atsız)

Çabayla elde edilen başarıyı kimse inkâr edemez. İster Amerika ister Avrupa isterse de dünyanın herhangi bir yeri olsun, kimse çalışkan insanın karşısında duramaz.” (Aziz Sancar)

Biz ha babam batı müziği dinliyor, çeviri roman okuyor, batılı gibi giyiniyor, bir türlü batılı olamıyoruz, adamlar Japon gibi yazıyor, Japon gibi yaşıyor, Japon gibi ölüyorlar, ama batıyı geçiyorlar. (Atilla İlhan)

Çağdaş ve gelişmiş denilen batı toplumu, yaşadığımız yüzyılı bir dünya savaşları dönemi yapmakla yetinmemiş, kendi içinde sürekli mutsuzluklar yaratarak kendi bireylerini kendisine yabancılaştırıp umutsuzluğun götüreceği en son iskeleye, ölüme sürüklemiştir. (Atilla İlhan)

Avrupa soykırımdan bahsediyor. Soykırım Balkanlar’da olmuştur. Bulgar, Sırp, Yunan, bizim Türklerimizi katletmiştir, soykırım orada olmuştur. Ben Avrupa tarihine inanmam, Avrupa tarihi bizim tarihimizi tahrip etmiştir, benim bütün hayatım bu tahrifatı düzeltmekle geçti. Eğer herhangi bir şey için övüneceksem bunun için övünürüm. Avrupa’nın yalanlarını yüzlerine vuruyorum. Avrupa bize hiçbir zaman dost olmadı. Bugün de geleneksel düşmanımızın maşası halinde. Türkiye çok güçleniyor, Avrupa da bundan korkuyor ve bizi parçalamak istiyor. Çünkü Türkiye, Ortadoğu’da oldukça parçalayamaz, Türkiye’yi bağımlı yapamaz. Ama parçalayarak bağımlı yapmaya çalışıyorlar. Bizde AB sevdası var, AB bizi anlamıyor. Bizim diplomatlarımızın, hükûmetlerimizin, medyamızın bu rehaveti karşısında tekrar isyan damarlarım kalkıyor. Avrupa kapitalizmi, Avrupa’nın refahı Türkiye sayesindedir. (Halil İnalcık)

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!