Sözler Ansiklopedisi

Berat Kandili Sözleri-Duaları-Mesajları

Berat Kandili Sözleri-Duaları-Mesajları

Bu sayfamızda Berat Kandili Sözleri-Duaları-Mesajları, Berat Kandili Sözleri, Berat Kandili Duaları, Berat Kandili Mesajları, Berat Nedir? Berat Kandili Ne Zaman Kutlanır?, Berat Kandili Önemi Nedir?,  Berat Gecesinin Faziletleri, Berat Gecesinin Hususiyetlerinden Bazıları, Berat Gecesinde İbadet Nasıl Yapılır? yer almaktadır. 

Berat Kandili Mübarek Olsun…

Ramazan ayının habercisi, af, mağfiret ve kurtuluş gecesi Berat Kandili ‘ni idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Berat Kandilinizi tebrik ediyor, bu gecenin ülkemize ve tüm İslâm âlemine hayır, bereket ve huzur getirmesini Cenâb-ı Hak’tan niyâz ediyoruz.

Berat nedir? Berat Kandili Ne Zaman Kutlanır?

Kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen Berat, Müslümanlara kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla; hata, suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı; affedilmenin yanında affedici olmayı da, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme şuurunu da kazandırır.

Berat Gecesi; Kamerî ayların sekizincisi olan Şaban ’ın on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gecedir. Müslümanlarca mağfiret ve kurtuluş gecesi sayılır. Mü’minler bu gecede ibadet ve taâtla meşgul olarak bir yıllık ömürlerinin muhase­besini yaparak, mükemmel bir insan, olgun bir Müslüman vasfı kazanmak için gelecek günlerine ve hayat işlerine daha düzenli bir istikamet vermek imkânını bulurlar.

Berat Kandili Önemi Nedir?

Yeryüzündeki bütün Müslümanların iştiyakla bekledikleri mübarek gecelerden biridir Berat Gecesi. Bu gecede her kulun bir senelik ameli, harekâtı, tefrik ve tespit edilir. Ecellerin defteri, rızıkların taksimi de bu gecededir. Bu gece, rahmet-i İlâhiyenin ve gök kapılarının açıldığı mübarek gecelerden biridir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir kutsî hadiste şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala keyfiyetini bilemediğimiz bir halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…’ buyurur.” ( İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191.)

Berat Kandili Sözleri-Duaları-Mesajları

 

Nice sağlıklı ve mutlu kandillere.

Berat Kandilinizi kutlarım… Hayırlı Kandiller.

Tüm İslam aleminin Berat Kandili mübarek olsun.

Affımıza vesile olması dileklerimle Berat Kandilinizi tebrik ederim.  

Sevgi ve huzur içinde geçmesi dileğiyle Berat Kandilinizi kutlarım.

Dualarınız da yer bulmak ümidiyle, mübarek Berat Kandilinizi kutlarım.

Berat kandilinizi kutlarım bu gece bütün dostlarım beraat eder inşallah.

Tüm dualarınızın kabul olması dileğiyle. Berat Kandiliniz hayırlı olsun.

Dua ve İbadetlerimizin kabul olması dileğiyle Berat Kandilinizi kutlarım.

Berat Kandilinizi kutlarım… Umarım, tüm kötülükler dünyadan berat olur!

İslam Aleminin beraatine vesile olması niyazıyla, Berat Kandilinizi kutlarım.

Her türlü şerden, beladan, kötülükten sana sığınırız ya rabbi. Hayırlı kandiller.

Derdi de veren sen dermanı da ya Rabbi. Şifa ver kurtar bizleri hayırlı kandiller.

Size ülkemize ve İslam Alemi’ne hayırlar getirmesi dileği ile; Berat Kandilinizi kutlarım.

Sizin, Ailenizin, Sevdiklerinizin ve ‪Türk – İslam Aleminin‪” Berat Kandil’ini Kutlarım.

Yükü sevgi özü saygı gücü barış, süsü hoşgörü olan, Mübarek Berat Kandilinizi Kutlarım.

Mübarek Berat Kandilinizi kutlar, her şeyin gönlünüzden geçtiği gibi olmasını temenni ederim.

Dualarımızın Rabbimizin yüce katına iletilmesine vesile olan mübarek Berat Kandilinizi kutlarım.

Tüm insanlığa huzur, mutluluk, bereket ve barış getirmesi dileğiyle Berat Kandilinizi kutlarım…

Tüm İslâm aleminin Berat Kandil’ini en içten dileklerimle kutlarım hayırlı kandiller…

Bu gece beraat gecesi. Dua edelim. Yürekler bir atsın bu gece, günahlarımız affolsun. İyi kandiller.

Bugünün hürmetine hastalarımıza şifa bizlerin de üzerimize sabırlar yağdır Rabbim. Hayırlı kandiller.

Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun. Berat Kandiliniz mübarek olsun…

Bin aydan daha hayırlı bu mübarek gecenin büyüsüne kapılmanız dileğiyle Berat Kandiliniz Mübarek Olsun.

‘Berat’; temize çıkmak, ferahlayıp kurtulmaktır. Allah’ım ruhumuzu feraha çıkar, karanlık perdelerimizi ‘Berat’ ile kaldır.

Tüm İslam aleminin “Berat Kandili” mübarek olsun. Cenab-ı Rahman üzerimizde rahmetini bereketini daim kılsın inşallah…

Berat Kandili’mizin memleketimiz ve milletimiz için huzura ve sağlıklı günlere vesile olmasını temenni ediyorum Kandilimiz mübarek olsun.

Yeryüzünü saran kara bulutların dağılmasına, tüm insanlığın esenliğe kavuşmasına vesile olması temennisiyle Berat Kandiliniz mübarek olsun…

Kandil’inizi tebrik eder; bu kutlu gecenin ülkemize, İslam alemine ve bütün insanlığa şifa, iyilik ve güzellik getirmesini Cenab-ı Hakk’tan niyaz ederim.

Lâyık olduğumuz için değil ilâhî; Sen, affetmeyi sevdiğin için affeyle…” Kıymet bilenlerden olalım inşallah. Berat Kandilimiz Hayırlara vesile olsun Dua ile…

Allah’ım, affetmediğin hiçbir günahımızı, kaldıramadığımız hiçbir sıkıntımızı bırakma. Hangi amelden razı isen onu yaptır bizlere. Hayırlı Kandiller…

Allah’ım beratını sağ elinden alanlardan eyle. İbadetlerimizi makbul, dualarımızı kabul eyle. Azabından affına, gazabından rahmetine sığınıyoruz. Hayırlı kandiller…

İlahi rahmetin tecelli ettiği rızık ve şifa kapılarının açıldığı, sonsuz ikramların bahşedildiği Ramazan- ı Şerif ayının müjdecisi olan Berat Geceniz Mübarek Olsun…

On bir ayın sultanı Ramazan ayının müjdecisi olan Mübarek Berat Kandilinizi kutlar, milletimizin, memleketimizin ve tüm İslam Aleminin birlik ve beraberliğine, barış ve huzuruna vesile olmasını Cenâb-ı Allah’tan niyaz ederim.

Sen yüreklerimizi sana itaat üzere sabit kıl ya Rabb, sen yönelişimizi kabul eyle ya Rabb… Şu mübarek gece hürmetine bizi bağışla, zor günleri sağ salim atlatmayı, yine camileri doldurmayı, birbirimize muhabbetle sarılmayı nasip et Allah’ım.

Şabanın 15. gecesini ibadetle geçirin. Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder. Rahmete fazlasıyla ihtiyacımız olduğu şu günlerde Rabbim bizlerden rahmetini ve şifasını esirgemesin. Bu vesileyle hepimizin Berat gecesi mübarek olsun.

Ellerin semaya, dillerin duaya, gönüllerin mevlaya yöneldiği Berat Kandilimiz mübarek olsun. Bu mübarek gecenin ülkemizde ve dünyada sağlığa, huzura ve hayırlara vesile olmasını dilerim.

Ey kendi aleyhlerine olarak günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah (dilerse) bütün günahları bağışlar; doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.- Zümer /53

Gecemiz beraatimize, gönül ferahlığına ve bütün insanlığın şifasına vesile olsun. Allah görünmez musibetlerden hepimizi, herkesi muhafaza buyursun. Dualarımız bir, gönüllerimiz beraber.

İslam alemi için önemli bir gece olan Berat Kandili Arapça anlamıyla temize çıkma ve ne tevafuktur ki sağlığın önemini vurgulamak anlamında dünya sağlık gününe denk geliyor. Rabbim şifa kapılarının açıldığı, İlahi rahmetinin tecelli ettiği kandilimiz mübarek olsun.

Berat kurtuluş demektir. İnşallah bu mübarek gecede edeceğimiz dualar, bütün insanlığın ve ülkemizin kurtuluşuna vesile olur. Bu duygularla sağlık ve sıhhat içinde Ramazan’a kavuşmayı Cenab-ı Allah’tan niyaz eder, Berat Kandili’nizi tebrik ederim.

O gece güneş battıktan sonra Allah rahmetiyle dünya semasına tecelli eder ve şöyle seslenir: Tövbe eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. Rızık isteyen yok mu, hemen vereyim. Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık afiyet vereyim. (İbn-i Mâce,İkâme:191)

BERAT GECESİNİN FAZİLETLERİ

 

Peygamberimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular:

-Şâbân-ı şerîf ayının yarısı olunca, gecesinde kâim olunuz (namaz kılınız), gündüzünde oruç tutunuz.

-Her kim bu (Berat) gece(sinde) yüz rekât namaz kılarsa, Allâhü Teâlâ ona YÜZ MELEK gönderir. Bunlardan otuzu ona CENNETİ MÜJDELER, otuzu cehennem azâbından EMNİYETLİ olduğunu söyler, otuzu da dünyâ AFETLERİNİ ondan geri çevirir. On melek de o kimseyi şeytanın tuzaklarından MUHAFAZA eder.

-Kim şu beş geceyi ihyâ ederse o kimseye cennet vâcib olur: Terviye gecesi (Arefeden önceki gece), Arefe gecesi, Kurban Bayramı gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Şâbân’ın on beşinci gecesi. (et-Tergîb ve’t-Terhîb)

Berat Gecesinin Hususiyetlerinden Bazıları

 

– Hikmetli her iş -kulların rızıkları, ecelleri ve sâir işleri- bu gecede ayırt edilir; yazılır.

– Bu gecede ibâdet etmek çok fazîletlidir.

– Bu gecede rahmet iner. Hadîs-i şerîfte: “Şâban ayının yarısı olduğu gecede Allâhü Teâlâ (rahmetiyle) dünya semâsına tecellî eder…” buyuruldu.

-Müminler mağfiret olunur, günahları bağışlanır.

Resûlullah Efendimize (s.a.v.) tam şefâat salâhiyeti bu gecede verilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.), Şâbân-ı şerîf ayının on üçüncü gecesinde Allâhü Teâlâ’dan ümmeti için şefâat izni istedi. Allâhü Teâlâ, ümmetinin üçte birine şefâat izni verdi. On dördüncü gecesi, kalan ümmeti için şefâat izni istedi. Allâhü Teâlâ ümmetinin üçte ikisine şefâat izni verdi. On beşinci gecesi, kalan ümmeti için şefâat izni istedi. Allâhü Teâlâ -devenin sâhibinden kaçtığı gibi Allâhü Teâlâ’dan kaçanlar hâriç- ümmetinin tamamına şefâat etmesine izin verdi.

Bu gecede zemzem suyunun âşikâr bir şekilde artması, Allâhü Teâlâ’nın bir sünneti (âdet-i ilâhiyyesi)dir. Bunda ilâhî ilimlerin, hakîkat ehlinin kalbinde artacağına işâret vardır.

BERAT GECESİNDE İBADET NASIL YAPILIR?

 

Şâbân-ı şerîfin on beşinci gecesi Berat Gecesi’dir. Bu gecede hiç olmazsa bir tesbih namazı kılınır. Berat Gecesi’nde kılınması tavsiye edilen “Hayır namazı” vardır. 100 rekâtlik bu namazı kılan kimse o sene ölürse ŞEHİTLİK mertebesine nâil olur. Namaza şöyle niyet edilir:

“Yâ Rabbi, niyet ettim senin rızâ-yı şerîfin için namaza. Beni aff-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle. Kasvet-i kalpten, dünyâ ve âhiret sıkıntılarından halâs eyleyip saîdler defterine kaydeyle.” Allâhü Ekber.

Her rekâtte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur, iki rekâtte bir selâm verilerek 100 rekâte tamamlanır.

Namazdan sonra; (Allâhü Teâlâ’nın “Hû” ism-i şerîfinin ebced hesabına göre değeri 11 ve Resûlullah Efendimizin (s.a.v.) isimlerinden “Tâhâ”nın ebced hesabıyla değeri de 14 olduğu için) aşağıdaki 11 şey 14’er adet okunur.

 1. İstiğfâr-ı şerîf: 14 kere,
 2. Salevât-ı şerîfe: 14 kere,
 3. Fâtiha-i şerîfe (Besmeleyle): 14 kere,
 4. Âyetü’l-Kürsî (Besmeleyle): 14 kere,
 5. Tevbe Sûresi’nin son 2 âyeti olan “Lekad câeküm…” (Besmeleyle): 14 kere,
 6. 14 kere “Yâsin, Yâsin…” dedikten sonra 1 Yâsîn-i şerîf. (Yâsîn-i şerîfte 7 zâhirî, 7 bâtınî “mübîn” vardır, böylece o da 14 olur.)
 7. İhlâs-ı şerîf (Besmeleyle): 14 kere,
 8. Felak Sûresi (Besmeleyle): 14 kere,
 9. Nâs Sûresi (Besmeleyle): 14 kere,
 10. “Sübhânellâhi ve’l-hamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyi’l-azîm”: 14 kere,
 11. Salevât-ı şerîfe (Salât-ı Münciye okumak daha fazîletlidir): 14 kere okunur ve duâ edilir. (Duâ ve İbadetler, )

!Sizde sayfamızda Berat Kandili Sözleri,Duaları,Mesajları eklemek isterseniz aşağıda bulunan yorum bölümünden Berat Kandili Sözleri,Duaları,Mesajları’nı ekleyebilirsiniz…

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!