Sözler Ansiklopedisi

Buddha Öğretileri ve Alıntıları

Buddha Öğretileri ve Alıntıları

Sayfa İçeriği: Buddha Öğretileri ve Alıntıları, Buddha ile İlgili Sözler, Buddha’nın Bilgelik Sözleri ve Buddha’nın 8 Öğretisi Yer Almaktadır.


Keşfet; Reiki Sözleri


Buddha Öğretileri ve Alıntıları

Huzur veren bir tek söz, faydasız bin sözden daha hayırlıdır.

Hiddeti terk et, gururu bırak. Üzüntü ve keder, herhangi bir şeye bağımlı olmayan insana dokunamaz.

Yaşayan hiçbir varlığa zulmetmeyen, bedenini kontrol altında tutan bilge kişilerin yolu sonsuz Nirvana’ya gider. Oraya bir kez vardıklarında keder nedir bilmezler.

Hayat ağacında sarı yapraklar asılı. Ölümün habercileri beklemekte. Çok uzaklara seyahat edeceksin. Bu yolculuğun için azığın var mı?

Hayat kirleten, yalan söyleyen, kendisine verilmeyeni alan, başkasının karısıyla ilişki kuran, alkollü içkiler içen, kendi hayatının köklerini kurutmaktadır.

İnsan meselelerini şiddetli bir telaş içinde hallediyorsa doğruluk yolunda değildir. Bilge insan doğruyu, yanlışı sükunetle inceler, değişik fikirleri gerçeklikle, şiddet kullanmadan ve yumuşaklıkla karşılar. Bu insan hakikat tarafından korunur, kendisi de hakikatin bir koruyucusudur. Doğrudur ve bilgedir.

Konuştukça konuşan insana olgun insan denmez, fakat sükûn içindeyse, sevgi dolu ve korkusuzsa, o zaman hakikaten olgun kişidir.

Her şey geçicidir, insan bunu anladı mı ıstıraptan kurtulur. Bu doğru yoldur.

Yağmurlu mevsimde şurada, kışın ve yazın şurada yaşayacağım diye düşünür budala, ama ölümü düşünmez.

İnsan küçük bir zevki terk ederek büyük bir neşeye kavuşuyorsa, akıllı kişi de küçük zevkleri terk edip, daha büyük olana yönelecektir.

Dünyayı terk etmek zordur, dünya da olmak acı verir, kalabalığın arasında yalnız olmak acıdır. Ruh göçünün uzun yolu, yolcu için ıstıraplı bir yoldur. O, bu yolda huzura ersin ve özgürlüğe kavuşsun.

Yabani otlar zarar verir, kuruntular insan tabiatına. Kuruntulardan kurtulmuşlara sunulan adaklar, karşılığında en büyük mükafatı verir.

Göze hakimiyet iyi, kulağa hakimiyet iyidir. Buruna hakimiyet iyi, dile hakimiyet iyidir.

Kim ki Dhamma’nın gerçeğinde kalır, neşesi Dhamma’nın gerçeğidir, Dahamma’yı düşünür ve Dhamma’nın gerçeğini hatırlar, bu münzevi asla Dhamma’dan, hakikat’ten ayrılmaz.

Ey insanoğlu, hayat tekneni boşalt! Boşalınca süratle seyreder, ihtiras ve zararlı arzulardan soyununca, Nirvana ülkesi yolu sana göründü demektir.

İrfanı olmayanın tefekkürü de yoktur, tefekkür etmeyen de irfana kavuşamaz, ama irfanı ve tefekkürü olan Nirvana’ya pek yakındır.

Gezgin bir kesiş, genç olmasına rağmen inançla Buda’nın yolunda giderse, bulutlardan sıyrılan ayın ışığı gibi onun ışığı da dünyayı aydınlatır.

Hiçbir şeye sahip olmadığımız halde neşe içinde yaşayalım. Neşe içinde nurdan ruhlar gibi yaşayalım.

Doğru görüşlü insanı bulmak kolay değildir, uyanık olan bir Buda her yerde dünyaya gelmez. Böyle bir insanın yaşadığı yerde bulunan insanlar gerçekten şanslıdırlar.

Bugünkü halimiz dünkü düşüncelerimizden gelir, şu anki düşüncelerimiz ise yarınki hayatımızı hazırlar, hayatımız aklımızın eseridir.

Yorum Ekle

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!