Buddha Sözleri

Buddha Sözleri

Şu anda “Uzak Doğu SözleriKategorisinde “Buddha Öğretileri ve Sözleri” bölümünde bulunmaktasınız. Sizde Uzakdoğu ilgili sözler paylaşmak isterseniz aşağıda yer alan yorum bölümünden sözlerinizi paylaşabilirsiniz. Sayfa İçeriği: Uzakdoğu Sözleri, Buddha Öğretileri ve Sözleri, Buddha Alıntıları, Buddha Aşk Sözleri…

Kısa Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Sihirli Sözler, Muhteşem Sözler, En Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Popüler Sözler, Dini Sözler ve Özlü Sözler kategorilerindeki sözlere ulaşmak için mutlaka diğer sayfalarımızı ziyaret ediniz…

“Herkesin Güzel Sözlere İhtiyacı Vardır.”

BUDDHA SÖZLERİ

 

Uyanıklık ölümsüzlük yoludur, gaflet ölüm yoludur. Uyanık olanlar asla ölmezler, gafil olanlar ise zaten ölüden farksızdırlar.

Uyanıklığın zevkine varan, gaflete korkuyla bakan münzevi, küçük olsun büyük olsun bütün engelleri yakarak, bir ateş gibi yolunda gider.

Sulardaki yurdundan alınıp karaya atılan bir balık gibi, akıl ölümün tesirinden kendini kurtarabilmek için uğraşır durur.

Akıl kaypaktır, maymun iştahlıdır, hoşuna giden her türlü hayalin peşinden gider, ona gerçekten hâkim olmak zordur. Ama akla hâkim olmak çok kıymetli bir şeydir, kontrol altındaki akıl büyük bir neşe kaynağıdır.

Anne, baba veya akrabanın kişiye yararı dokunabilir ama doğru istikamete yönelmiş olan kendi aklı, ona hepsinden daha fazla fayda sağlar.

Hızla akan bir sel nasıl uyuyan bir köyü basar ve sonra da yoluna devam edip giderse, ölüm de tensel arzuların çiçeklerini toplayan insanı alıp götürür.

Arı nasıl bir çiçeğin balını alır ve onun güzelliğini ve kokusunu bozmadan uçar giderse, insan-ı kâmilde bu hayatta öyle dolaşır.

Sandal ağacının, zakkumun, yaseminin ve mavi lotusun kokusu vardır. Ama bu çiçeklerin kokularının çok üzerinde olan faziletin kokusu en mükemmeldir.

Zakkumunki veya sandal ağacınınki olsa bile çiçeklerin kokusu pek uzaklara gidemez ama iyilerin kokusu göklere ulaşır ve Tanrılar katındaki en mükemmel koku olur.

Nasıl yolun kenarında fırlatılmış çöp yığını üzerinde, temiz kokusuyla ruha neşe veren lotus çiçeği yeşerir ve büyürse, aynı şekilde kör kalabalıklar arasında, gerçekten uyanık olan Buda’yı takip eden öğrencisinin irfanının saf ışığı parlar.

Bir ahmak ömrü boyunca hikmet sahibi biriyle yaşasa bile, kaşık nasıl çorbanın tadını bilmezse, o da aynen irfan yolundan bihaber kalır.

Kendini akıllı sanan aptal, hayatını kendisine düşman olarak yaşar ve her zaman sonunda acı meyvalar veren yanlış işler yapar.

Taze sütün hemen ekşimediği gibi yanlış hareket de tepkisini derhal getirmez. Küller altında gizlice yanan ateş gibi budalayı yer bitirir.

Sana kusurlarını söyleyen, hayatın tehlikelerini gösteren bilge kişiye sanki sana hazineden söz ediyormuş gözüyle bak. O insana uy, onu takip eden iyinin ne olduğunu görür, şerden uzak kalırsın.

Ruhu çirkin olanları arkadaş edinme, ruhu kötü olanlara uyma. Ruhu güzel olanları arkadaş edin, ruhu iyi olanları izle.

Bilge kişi karanlığın yolunu geride bırakıp aydınlığın yolunu izleyerek ev hayatını bıraksın ve hür bir hayata adım atsın. Pek az kişinin hoşlandığı yalnızlıkta, en yüksek bahtiyarlığa ersin. Maldan mülkten, arzulardan ve dimağını karartan her ne varsa ondan azade olacak.

BUDDHA ÖĞRETİLERİ

 

Yüksek düşüncelere sahip olanlar daima çabalarlar. Aynı yerde durmaktan hoşlanmazlar. Göllerini bırakıp havalanan kuğular gibi onlarda yuvalarını daha yükseği için terk ederler.

Dayanıklı toprak sakindir. Sağlam bir sütun kadar yerinden oynamaz. Berrak bir göl kadar saf ve temizdir, her zaman dönüp gelen ölümlü hayattan müstağnidir.

Acele et ve iyi olanı yap. Aklını kötülüklerden koru. Eğer insan iyilik yapmada gevşek davranırsa aklı kötülüklerden zevk duymaya başlar.

İnsan bir yanlış yaparsa, artık onu tekrar yapmasın. İşlediği günahtan lezzet almasın. Biriken yanlış hareketlerin sonu acıdır.

İnsan bir hayır işlerse artık onu tekrar yapsın. Yaptığı işten zevk alsın. Biriken hayır işlerinin sonucu sevinçtir.

İnsan işlediği günahlardan ne gökyüzüne ne de okyanusun derinliklerine ne de ormandaki bir mağaraya ne de bir başka yere sığınsa kurtulabilir.

İnsanlar bu alemde doğarlar, kötülük edenler Cehennem de tekrar doğarlar, fazilet sahipleri Cennet’e gider, fakat arınmış olanlar Nirvana’ya ulaşır.

Sular için kanallar suya hâkim olur, ok yapıcılar okları dosdoğru yaparlar, marangoz keresteye hükmeder, kutsal kişilerse ruhlarına hükmeder.

Bu dünya yanmaktayken kahkaha nasıl olabilir, zevki safa nasıl olabilir? Koyu karanlıkta iken bir lamba istemeyecek misin?

Kemiklerin evidir, bu vücut! Kemikler kan ve kemik ile kaplıdır. Kibir ve riya, yaşlılık ve ölümle birlikte yaşarlar.

Kralların muhteşem arabaları eskir, vücutları da yıpranır ve yaşlanır. İyi’nin fazilet asla yaşlanmaz ve iyi olanlara iyiliği öğretirler.

İnsan öğrenmeye çalışmazsa aynı bir öküz gibi ihtiyarlar, vücudu gerçekten yaşlanır ama bilgisinde bir değişiklik olmaz.

NOT: Yukarıda yer alan içerikte en güzel “Buddha Öğretilerini ve Sözlerini” bir araya getirdik. Sitemizde Sözler kategorisinde farklı kategorilerde binlerce özlü ve güzel sözler yer almaktadır. Aşk sözleri, Sevgiliye Güzel Sözler, Anlamlı Sözler, Ünlü Sözleri, Doğum Günü Mesajları, Popüler Sözler, En Yeni Sözler ve Dini Sözler kategorisinde en güzel sözleri sosyal medya hesaplarından resimli olarak paylaşabilirsiniz…

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Buddha Sözleri
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM