Sözler Ansiklopedisi

Ders Verici Sözler

Ders Verici Sözler

Sayfa İçeriği;  Ders Verici Sözler, Ders Veren Sözler, Düşündürücü Sözler, İbretlik Sözler, Ders Niteliğinde Sözler, Kulağa Küpe Olacak Sözler yer almaktadır. Sizde aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak Ders Veren Sözler ile İlgili Güzel Sözleri’ nizi paylaşabilirsiniz. 

Ders Verici Özlü Sözler

Aforizmalar kısa oklar gibidir, uzağa uçar ve hedefi on ikiden vururlar. Uzun söylevler ise sıkıcıdır ve pek ciddiye alınmazlar.  (Francıs Bacon)

İnsanın içinde büyüyen kötü tutkular tehlikeli düşmanlardır; kolay kolay yenilmezler. Bunlara karşı yapılacak tek şey yiğitçe karşı koymaktır. Bu savaşı kazananlar dünyanın en büyük ordularını yenmiş sayılırlar. (Baravi)

Tutkuları mantığına üstün gelen insanı bilgeler insan yerine bile koymazlar. (Firdevsî)

Kendinden aşağı olanla dostluk etmek bilgiyi yok eder; akranlarla münasebet eşitliği getirir, seçkinliğe ulaşmak istersen kendinden üstünlerle beraber ol. (Hitopadeşa)

Yüreğinin acı çekmesini istemiyor musun? O zaman sefaletin bağlarından uzak durmayı öğren. (Sâdi Şirazî)

Dostlarına olduğu kadar düşmanlarına da nezaketle yaklaş. Nazik bir kalbe sahip olan hoyratça iş görmez Kabalık can dostlarını sana düşman eder. Nezaket ise düşmanını dost kılar. (Ömer Hayyam)

Sıkıntılı anlarda umutsuzluğa düşmeyin, en güzel yağmurlar, en kara bulutlardan yağar. (Nizamî)

Bilgeliğiyle ün salmış yaşlı bir adama sordum: “Refaha erişmek için hangi yoldan gitmeliyim?”. Bana “Yapabiliyorsan eğer gönlünü ferah tut.” dedi. (Selman)

Sürekli işsiz olan bir insanı, kötü bir işte zorla çalıştırılan bir adama tercih ederim. (Afgan Atasözü)

Aptal insan ıvır zıvır konularla uğraşır. Kısa zamanda onları bile beceremeyip vazgeçer. Yüce insansa zorlu işlere atılır ve azimle çalışarak bunların üstesinden gelir. (Magh)

Arkadaşlarına iyi davranan güzel insanlar, salt onları mutlu etmek için gerçek olmayan güzel sözler söylemekten kaçınırlar. (Baravi)

Mantık tutkuların elinde tutsaktır, aynen fettan bir kadının parmağında oynattığı zayıf bir adam gibi… (Sâdi Şirazî)

Kötü insanlar toprak kaptan farksızdır. Kolayca kırılır ve eski hallerine döndürülemezler. Erdemli insanlarsa altın kap gibidir: Zor kırılır ve kolayca tamir edilirler. (Hitopadeşa)

Güzel davranışlarıyla babasını hoşnut eden çocuk, sadece kocasının iyiliğini dileyen eş ve hem iyi günde hem de kötü günde dostunun yanında olan arkadaş… Bunların üçü de erdemli insanların ödülleridir. (Bhartrihari)

İnsanlara başkalarının kusurlarını sormayın. Size başkalarının kusurlarını anlatan, sizinkileri de başkalarına anlatacaktır. (Firdevsî)

Hiçbir şey sessiz bir insandan daha güzel olamaz. Önemli olan vaaz etmek değil, söylediği gibi davranmaktır. Çok fazla söz insanı hataya götürür. (Talmud)

Kötü insanla arkadaşlık etmek durmadan taşlar yuvarlanan bir uçurumun altında durmak gibidir. Eninde sonunda başınıza bir taş düşer ve suyun altını boylarsınız. (Baravi)

İyiliğe iyilikle yanıt vermek marifet değildir; Asıl övgüyü hak eden kişi kötülüğü bile iyilikle karşılayandır. (Panchatantra)

Ölüm ansızın gelip yakalar seni, şaşırıp kalırsın. Halbuki daha yapacak ne işlerin vardır. (La Edri)

Kader seni gafil avlamadan elinden gelenin en iyisini yapmaya bak. İş işten geçmeden, yarının işini bugünden bitir. (Mahabharata)

Düzgün bir insan kendi yoksulluğunu, yaşadığı acıları, evindeki sıkıntıları, zorluklarını veya ayıplarını ulu orta açık etmez. (Hitopadeşa)

Dünyevi zevkler ve hazların zihnin erdemleri için yıkıcı olması gibi, endişe ve kuruntular da beden sağlığına zarar verir. (Çin Atasözü)

Hiçbir iyi iş yapmadan, öylesine yaşayıp ölen insana ne yazık! Kalk borusu çoktan duyuldu. O ise daha yükünü omuzlamamış bile. (Fars Atasözü)

İnsan bir oyuncudur. Hayatı boyunca rolden role girer: Bir çocuk olarak sahneye çıkar,

Sonra bir sevgili olur; Derken zavallı bir dilencinin paçavralarını giyer üstüne;

Sonra cebi para dolu zengin bir tüccar olur; Çok geçmeden de buruşuk ve cılız bir ihtiyar ve nihayet ölüm kapatır perdelerini sahnenin. (Bhartrih)

Açgözlülük bir insana anlayış melekesini kaybettirir. Açgözlü insanın servete açlığı her iki dünyanın sakinlerine de acı verir. (Hitopadeşa)

Söz konusu öğrenmek olunca kaç yaşında olduğunuzun bir önemi yoktur. Ama şurası kesin ki en çok öğrenen her zaman en öndedir. (Çin Atasözü)

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!