Sözler Ansiklopedisi

İstiklal Marşı Kabulü 100.Yıldönümü Mesajları

İstiklal Marşı Kabulü 100.Yıldönümü Mesajları

Sayfamızda İstiklal Marşı Kabulü 100. Yıldönümü Mesajları ve Sözleri, İstiklal Marşı ile İlgili Sözler, İstiklal Marşı Hakkında Bilgiler Yer Almaktadır!

12 Mart 2021 İstiklal Marşı’ nın 100.yıldönümü olarak bütün yurtta heyecanla kutlanıyor. 2021 yılı Mehmet Akif ve İstiklal Marşı yılı olarak ilan edildi. Topraklarımızın işgal altında olduğu yıllarda Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, tarihi boyunca sayısız destanlar yazmış olan kahraman milletimizin vatan sevgisini, bağımsızlığa olan düşkünlüğünü, milli mücadele ruhunu, fedakarlığını ve cesaretini en özel şekilde dizelere dökerek Milli Marşımızla ölümsüzleştirmiştir. İşte İstiklal Marşı Kabulü 100.Yıldönümü Mesajları ve Sözleri ve Görselleri…

Mehmet Akif Ersoy vatan ve millet aşkıyla yoğrulan duygularını kaleme dökerek milletimize İstiklal Marşı’nı hediye etmiştir. Zor şartlar altında yazdığı İstiklal Marşı ile milletimizin duygularına tercüman olarak ortaya çok önemli bir eser koymuştur. İstiklal Marşı Hakkında Bilgiler ve İstiklal Marşı ile İlgili Sözler…

İlgili Söz; Eğitimle İlgili Özlü Sözler

İstiklal Marşı Hakkında Bilgiler

Mehmet Âkif Ersoy, “İstiklâl Marşı” nın şairidir.

İstiklâl Marşı’nın bestecisi Osman Zeki Üngör’dür.

İstiklâl Marşı, 12 Mart Bin Dokuz Yüz Yirmi Bir’de kabul edilmiştir.

İstiklâl Marşı Türk milletinin bağımsızlığı için verdiği mücadeleyi, ülkesini kurtar­mak için neler yaptığını anlatan millî bir ruhla yazılmıştır.

Mehmet Âkif Ersoy edebiyat ile de uğraşmıştır.

TBMM tarafından kendisine İstiklal Madalyası verilmiştir.

Mehmet Âkif Ersoy en önemli eserlerinden birisi de “Safahat” tır.

İstiklal Marşı ile İlgili Sözler
İstiklal Marşı ile İlgili Sözler

İstiklâl Marşı yazılması için yapılan yarışmaya 724 eser katılmıştır.

Mehmet Âkif Ersoy İstiklâl Marşı’nı Türk milletine armağan etmiştir.

Mehmet Akif’in şiiri, Meclis kürsüsünden Bakan Hamdullah Suphi tarafından okunmuştur.

Mehmet Akif Ersoy, “İstiklal Marşı”nı Türk milletine armağan ettiği için Safahat eserine koymadı.

Mehmet Âkif Ersoy Anadolu halkının bağımsızlık mücadelesi olan Kurtuluş Sa­vaşı’nı desteklemiştir.

Mehmet Âkif Ersoy Baytarlık Mektebinde (Veterinerlik Fakültesi) okumuştur ve veteriner olarak mezun olmuştur.

Mehmet Âkif Ersoy’a “Yeni bir marş daha yazılabilir mi?” diye sorulduğunda “Allah bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın.” demiştir.

Mehmet Akif ise para ödülünü almak istemez. Yarışmanın şartnamesi uyarınca almak zorunda olduğu belirtilince, Mehmet Akif, parayı “Darül Mesai” adlı bir yardım kurumuna bağışlamıştır.

Mehmet Akif Ersoy Mısır’da 11 yıl kalmıştır. Mısırda bulunan Kahire Üniversitesinde görev yapmıştır. Orada yakalandığı sıtma hastalığından dolayı İstanbul’a geldikten kısa bir süre sonra 27 Aralık 1936 yılında vefat etmiştir. 

Cenazesine bir resmi bir tören düzenlenmemiş adeta terk edilmiş halde defnedilecekken İstanbul Üniversitesi’nin Tıbbiyeli öğrencileri tarafından fark edilmiştir. Daha sonra Naaş’ı üzerine Türk Bayrağı örtülerek Edirnekapı Şehitliği’ne defnedilmiştir. 

İstiklal Marşının Kabulü 100.Yıldönümü Mesajları

İstiklal Marşı’mızın 100.yıldönümü kutlu olsun.

Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın… Mehmet Akif Ersoy

İstiklal Marşı’mız; milletimizi ortak düşünce ve değerlerde buluşturan eşsiz bir eserdir.

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Saygı ve Özlemle anıyor, İstiklal Marşımızın 100.Yıl dönümünü kutluyoruz…

İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılında, İstiklal Marşımızın yazarı, şair Mehmet Akif Ersoy ’u rahmet minnet ve saygıyla anıyorum.

İstiklal Marşı mevkiden, makamdan, paradan, şöhretten müstağni bir şair tarafından kaleme alınmıştır. Onu büyük yapan hususlardan biri budur.

Aziz Türk Milletinin bağımsızlığının kimliği haline gelen İstiklâl Marşımızın 100. yılını en kalbî duygularımla kutluyor ve bu gururun yüzyıllarca sürmesini temenni ediyorum.

Mehmet Akif, “O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir, o günleri yaşamak lazım, o şiir artık benim değildir, o milletimindir.” Diyerek bu eşsiz şiirini Aziz Türk milletine hediye etmiştir.

Aziz milletimiz, kendisine armağan edilen bu eşsiz marşın her kıtasını, her bir dizesini kalbinin derinliklerinde hissetmeyi sürdürecek, mısralarda yer alan ortak idealleri, ortak duygu birliğini ilelebet muhafaza edecektir.

İstiklal Marşı Kabulü Mesajları Resimli
İstiklal Marşı Kabulü Mesajları Resimli

Mehmet Akif Ersoy, Millî mücadelenin kazanılması için hem maddi hem manevi hem fikri olarak her türlü katkıyı sonmuş, istiklal marşı ödülünü kabul etmemiş, mücadelesi karşılığında hiçbir beklenti içerisine girmemiştir.

Milletimizin vatan sevgisi, hürriyet ve bağımsızlık karakterinin en zorlu mücadelesini verdiği Kurtuluş Savaşının kazanıldığı şartların tarif ve yerini bulduğu İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından kabulünün 100.yıl dönümünü idrak etmenin haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. 

Hakkı tutup kaldırmayı ve haksızlık karşısında dimdik durmayı hayatı boyunca haykırmış münevver ve mütefekkir şairimiz, Mehmet Akif Ersoy “Allah Bu Millete Bir Daha İstiklal Marşı Yazdırtmasın” diyerek, verilen mücadeleyi en veciz şekilde ifade etmiştir. 

Bizlere her zaman moral ve güç kaynağı olan İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yıl dönümünü kutluyor, Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, kurtuluş savaşımızda şehit düşen tüm kahraman askerlerimizi, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.

İstiklal Marşının Kabulü 100.Yıldönümü Sözleri

Ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak olan Türk Milleti’nin bağımsızlığa verdiği önemi, Mehmet Akif Ersoy’un her dizeye ilmek ilmek işlemiştir.

İstiklal Marşımızın kabulünün 99. Yıldönümünde, tüm İstiklal şehitlerimizi, gazilerimizi ve merhum milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum.

Mehmet Akif Ersoy Sözleri Resimli
Mehmet Akif Ersoy Sözleri Resimli

Bugün kabul edilişinin 100.yıl dönümünü andığımız İstiklal Marşımız ile Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’mızda kahramanca çarpışan milletimizin duygu ve düşüncelerine en kalbi biçimde tercüman olmuştur.

Tarihimizi, milli karakterimizi ve onur mücadelemizi içinde barındıran İstiklal Marşımız, geçmişten günümüze hür yaşayan Türk Milletinin özgürlüğüne pranga vurulamayacağını da tüm gerçekliğiyle gözler önüne sermektedir

Üzerinden 100 yıl geçmesine rağmen bizlerde bıraktığı etkiyi zerre kaybetmeyen marşımızın yazarı Akif’in kaleme aldığı eserleri, fikirleri, örnek kişiliği ve mütevazı hayatı dün olduğu gibi bugünümüzü de aydınlatmaya devam etmektedir. 

Ülkemizi emperyalist düşlerle boyunduruk altına almak isteyen dış güçlere karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz milletimizin tek vücut halinde kenetlenerek verdiği mücadeleler destanlara, şiirlere konu olarak günümüze kadar taşınmıştır.

Milletimizin vatan tutkusunu, bağımsız yaşama kararlılığını ve mukaddesatına verdiği önemi abideleştiren İstiklal Marşımız; vatan topraklarının bir kısmının işgal altında olduğu bir dönemde, Milletimiz her türlü esareti reddederek verdiği kahramanlıklar ile dolu bağımsızlık mücadelesini sürdürmesinde cesaret kaynağı olmuştur.

İstiklal Marşı’mız Türk milletinin vatanına ve hürriyetine göz dikenlerle mücadelede kararlılığının ilanıdır. İstiklal Marşının her harfi, her hecesi, her kelimesi, her satırı tüm Anadolu’da yazılmıştır. Onun için İstiklal Marşı, millet hissiyatının, milletin geleceğe olan inancının, geleceğe olan imanının, mısralardaki ifadesidir. 

2021 yılının İstiklal Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Hakkında Kanun’a geçici madde eklenmesini içeren düzenlemenin, kanun teklifine eklenmesi kabul edildi. Söz konusu karar bizler için gurur verici bir gelişme olmuştur. 2021 yılı, İstiklal Marşı’mızın bizlerde yaşattığı duyguyu ve şanlı tarihimizi gururla yâd edeceğimiz bir yıl olacaktır. Bu anlamlı gelişmede emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

İstiklal Marşı ile İlgili Sözler

Safahat ve İstiklâl Marşı şairi, gazeteci, yazar, mütercim, müderris; fikir, sanat, ahlak ve dava adamı; baytar, Millî Mücadele’nin manevi lideri Mehmet Âkif Ersoy; Türk milletinin bağım­sızlık ruhunu kişiliğinde somutlaştırmış, sözü ve eylemi bir olan ideal bir şahsiyettir. Bu bölümde İstiklal Marşı ile İlgili sözler Yer Almaktadır.

Türk gençliği, unutma! İstiklal Marşı korkma diye başlar!

İstiklal Marşı benim değil Türk Milleti’nin eseridir. Mehmet Akif Ersoy

Türk Milleti İstiklâlsiz yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır. Atatürk

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.

İstikIaI Marşında, İstikIaI davamızı anlatması bakımından büyük bir manası oIan mısralar vardır. Mustafa Kemal Atatürk

Bu marş bizim inkılabımızı anlatır, inkılabımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır. Mustafa Kemal Atatürk

Âlemde ziya kalmasa, halk etmelisin, halk! /Ey elleri böğründe yatan şaşkın adam, kalk!” Mehmet Akir Ersoy

Mehmet Akif Ersoy, yürekleri çelikleştiren İstiklal Marşı’nı yazmak suretiyle, İstiklal Harbi’nin manevi cephesinde döğüşen kahramanlardan biri olmuştur. Akif’in en büyük meziyeti, her mısrasını inanarak yazmış olmasındadır. Onun içindir ki İstiklal Marşı, hiçbir babayiğit tarafından benzeri yazılamayan alev gibi bir şiirdir. Peyami Safa

Bu marşı ne vakit okusam üstadın, Taceddin Dergâhında bu şiiri yazarken düşündüğü zaman­ları hatırlarım: Odanın bir tarafına çekilmiş, elinde ufak bir kâğıt… Tefekküre dalmış, ara sıra bir kelime yazıyor…  Bazen yazdığını çiziyor… Sonra tekrar yazıyor, bazen saatlerce düşünüyordu. Üstat şiirini yazmak için çok zaman sarf ederdi. O sehl-i mümteni dediğimiz şiirler öyle kolay kolay olmu­yordu. Bazen bir beyit üzerinde günlerce uğraştığı olurdu. Eşref Edip

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!