Sözler Ansiklopedisi

Sun Tzu Sözleri

Sun Tzu Sözleri

Sayfamızda Sun Tzu Sözleri, Sun Tzu’nun Söylemiş Olduğu Savaş Sanatı ile İlgili Sözleri ve Sun Tzu’dan Alıntılar Yer Almaktadır. 

Peki Sun Tzu Kimdir?

Sun-Tzu, MÖ. 544 yılında Çin topraklarında doğmuştur. Asıl adı Sun-Tzu, Sun-Wu, Sun-Zi’dur. Adının manası ise “Ustanın Güneşidir”.  Savaşçı bilge ve aynı zamanda asker ve filozof olan Sun-Tzu, MÖ. 500’de “Wu” Devleti sınırları içinde yani bugünkü Çin topraklarında yaşamıştır. Savaş stratejisi üzerine yazdığı “Savaş Sanatı” adlı kitabı dünyanın en eski strateji kuramları olarak kabul görmüştür. Bu ders kitabı başta ABD olmak üzere, birçok ülkenin Harp Akademilerinde ders kitabı olarak okutulmaya devam etmektedir. Sun-Tzu MÖ. 473yılında 71 yaşında ölmüştür.

Sun Tzu Sözleri

Her müsabaka kavgadan önce kazanılır.

En büyük ustalık zayıf ve beceriksiz gözükmektir.

Bilge komutan planlarını önceden hazırlar; usta komutan kaynaklarını değerlendirir.

Dostlarını kendine yakın tut, düşmanlarını daha da yakın!

Zira insan, tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.

Notalar beşi geçmez, ama beş notanın bileşimleri ile hiç duyulmadık melodiler yaratılır.

Notalar beşi geçmez ama beş notanın birleşimi hiç duyulmadık melodiler yaratır.

Gerçek asker karşısındakinden nefret ettiği için değil, arkasındakini sevdiği için savaşır.

Seni zafere ulaştıran stratejiyi tekrarlama, yönteminin sonsuz bir çeşitlilikte olmasını sağla.

Bilge hükümdarla, iyi bir komutanın normal askerlere oranla kolayl ıkla savaş kazanıp, zafere ulaşması İSTİHBARAT’a bağlıdır.

Taktik olmadan strateji, zafere uzanan en yavaş yoldur. Strateji olmadan taktik, yenilgiden önceki gürültüdür.

Savaş sanatının en büyük başarısı, savaşmadan düşmanı yenmektir. Savaşmak, savaş sanatının en son hamlesidir.

Güçlülük ile zayıflığın aynı anda nasıl en iyi kullanılacağı sorusunun cevabı arazi pozisyonlarındaki seçimlerdedir.

İnsanlar bir kez birleştiler mi, cesurlar tek başlarına ilerleyemez, korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler.

Çok konuşmayarak, gizliliği güven altına almak; dimdik durup, adaletli olarak disiplini sağlamak komutanın görevidir.

Uzun savaştan fayda görmüş bir ülke yoktur, durum kritik değilse savaşılmamalıdır.

Muzaffer bir ordunun karşısına çıkacak bir toplama ordunun ağırlığı, demir güllenin karşısında kefeye konacak bir buğday tanesi kadardır.

Ben savaşırken herkes taktiklerimi görebilir; fakat hiç kimse asıl zaferin kaynağı olan stratejiyi göremez.

Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler.

Size zafer kazandıran bir taktiği bir daha tekrarlamayın. Ancak, metotlarınızı koşullara göre gerekli değişiklikleri yaparak sürdürebilirsiniz.

Sun Tzu Savas Sanatı
Sun Tzu Sözleri

Savaşın beş kuralı vardır: Ölçme, değerlendirme, hesaplama, kıyaslama ve zafer. Mevzi ölçmeyi, ölçme değerlendirmeyi, değerlendirme hesaplamayı, hesaplama kıyaslamayı, kıyaslama ise zaferi doğurur

Sonuçta, düşmanı ve kendinizi iyi biliyorsanız, yüzlerce savaşa bile girseniz sonuçtan emin olabilirsiniz. Kendinizi bilip, düşmanı bilmiyorsanız, kazanacağınız her zafere karşın yenilgiyle de tanışabilirsiniz. Ne kendinizi ne de düşmanı biliyorsanız, sizin için gireceğiniz her savaşta yenilgi kaçınılmazdır.

Zekasız insancılık, sahip olunan tarlanın sürülmemesine benzer. Cesaretsiz zekâ, filizlerin ekili olduğu arazideki yabani otların temizlenmemesidir. İnsanı ihmal eden cesaret ise olgunlaşmış ürünü biçmesini bilmemektir.

Askerî bir birliğin belli bir kalıbı olamaz. Suyun da belli bir kalıbı yoktur. Zaferi kazanma yeteneği düşmana göre değişim göstermek ve koşullara adaptasyondan geçer, buna dehâ denir.

Derin bilgi, sıkıntının oluşmasından önce, tehlikeyi tehlikenin oluşmasından önce, yok olmayı yok olmadan önce, belayı bela gelmeden önce kestirebilmektir.

Sırf zekâya güvenmek isyankarlığı, sırf insancıllığa bel bağlamak ise zayıflığı doğurur. Güvene saplanıp kalmak aptallığı, cesaretin gücüne dayanmakta şiddeti doğurur. Aşırı katılık ise zulmü getirir.

Zaferi elde eden komutan muharebe öncesi karargâhında en çok hesaplamayı yapandır. Savaşı kaybeden ise savaş öncesi yeterince planlamama yapmamış demektir. Bu nedenle çok sayıda plan yapmak zafere götürür, azı ise mağlubiyete. Hiç hesap yapmamaktansa aşırı hesap yapmak daha iyidir.

Kurnazlık ve gizlilik denilen kutsal sanat! Senin sayende görünmez olmayı; senin sayende duyulmaz olmayı öğrenip, düşmanın kaderini elimizde tutuyoruz.

Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin.

Yorum Ekle

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!