Sözler Ansiklopedisi

Siber Güvenlik Bilinci Sözleri ve Alıntıları

Siber Güvenlik Bilinci Sözleri ve Alıntıları

Sayfa İçeriği; Siber Güvenlik Bilinci Sözleri ve Alıntıları, Parola ile İlgili Sözler, Siber Güvenlik ile Alakalı İşinize Yarayacak Tavsiyeler ve İpuçları, Siber Güvenlik ile İlgili Sözler ve Detaylar.

Her yıl Ekim ayı “Siber Güvenlik Farkındalık Ayı” olarak, başta ABD’de ve Avrupa ülkelerinde olmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlenerek değerlendirilmektedir. Bizlerde sizlere önemli siber güvenlik konularıyla ilgili farkındalığı daha fazla artırmak amacıyla Siber Güvenlik Bilinci Sözleri ve Alıntıları hazırladık. İşte Siber Güvenlik konusunda bilinçlenmenizi sağlayacak muhteşem alıntılar.

Siber Güvenlik Bilinci Sözleri ve Alıntıları

Amatörler sistemleri hackler, profesyoneller insanları hackler. – Bruce Schneier

Parolalar iç çamaşırı gibidir; insanların görmesine izin vermiyorsunuz, çok sık değiştirmelisiniz ve yabancılarla paylaşmamalısınız. – Chris Pirillo

Çevrimiçi gerçekten güvenli sistem, kapalı, bir beton blok içine dökülmüş ve silahlı muhafızlarla kurşun kaplı bir odada mühürlenmiş bir sistemdir. -Gene Spafford

Kahveye BT güvenliğinden daha fazla harcarsanız, saldırıya uğrarsınız. Dahası, hacklenmeyi hak ediyorsun.” -Beyaz Saray Siber Güvenlik Danışmanı, Richard Clarke

Bir bilgisayar sisteminin güvenliğini sağlamak geleneksel olarak bir zekâ savaşı olmuştur: içeri giren kişi delikleri bulmaya çalışır ve tasarımcı onları kapatmaya çalışır. – Gosser

“Aldatmacalar kullanıcıları kandırmaya veya dolandırmaya çalışır. Kullanıcılara işletim sistemi için gerekli bir dosyayı virüs olduğunu iddia ederek silmelerini söyleyen bir aldatmaca kötü niyetli olabilir. Kullanıcıları para veya kişisel bilgi göndermeye ikna eden bir dolandırıcılık da olabilir.” -ABD İç Güvenlik Bakanlığı (Internet Hoaxes)

Kuzey Kore’nin resmi haber servisi Kore Merkez Haber Ajansı’nın web sitesini inceleyen bir güvenlik araştırmacısı, sitenin, Demokratik Halk Cumhuriyeti Kore lideri Kim Jong Un’un mantar çiftliklerini teftiş ederken çekilmiş en son fotoğraflardan fazlasını sunduğunu keşfetti. Sitenin kodunda gizlenmiş fazladan bir sürpriz var—kötü amaçlı yazılım. Haber sitesi, Kuzey Kore’nin DPRK’nın sevgili liderinin ‘faaliyetlerini’ takip etmek isteyen kişilere karşı bir ‘su çukuru’ saldırısı gerçekleştirmesinin bir yolu olarak görünüyor. -Sean Gallagher, Ars Technica

Siber Güvenlik ile İlgili Tavsiyeler ve İpuçları

Parolalarınızın güçlü olduğundan ve karakter çeşitliliği içerdiğinden emin olun.

Sosyal ağlarda tanımadığınız kişilerden gelen davetleri kabul etmeyin, talep ettikleri kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.

Özellikle kullanmadığınız zamanlarda web kameranızı kapatmak için bir parça opak bant veya web kamerası kapağı kullanın.

Değerli fotoğraflarınızı, önemli belgelerinizi ve hassas bilgilerinizi kaybetmek veya siber suçluların bunları ele geçirmesini istemezsiniz. Verilerinizi sık sık ve birden fazla farklı ortamda yedekleyin. 

Telefonunuzu, bilgisayarınızı ve benzer diğer cihazlarınızı bir güvenlik giriş kodu ile kilitleyin. Cihazlarınızı kullanmadığınız zamanlarda başkalarının erişebileceği şekilde açık bırakmayın.

Çoğu telefon ve bilgisayar, konum servisleri ile donatılmıştır. Her şeyde olduğu gibi bu hizmetlerin de ne sunduğunun farkında olun. İhtiyacınız yokken konum servislerini kapatın.

2FA; iki faktörlü kimlik doğrulamasıdır. Oturum açtığınızda kimliğinizi doğrulamak için hesaplarınızı cep telefonunuza veya e-posta adresinize bağlamanızı gerektirir. Sosyal medya hesaplarınızın, siber saldırganlar tarafından çalınıp kötü amaçlarla kullanılmasını zorlaştırır.

Siber suçlular banka hesap bilgilerinizi çaldığında, büyük miktarda parasal hareketler yapmadan önce genellikle deneme amaçlı küçük miktarlı işlemler yaparlar. Sizden habersiz yapılabilecek harcama ve benzeri işlemlerin takibine yönelik banka hesaplarınız ve kartlarınız için işlem uyarıları oluşturduğunuzdan emin olun.

E-posta adresinizi, telefon numaranızı değiştirdiyseniz, e-posta ve hesap kurtarma seçenekleriniz güncel olmayabilir. Bu, kendi hesaplarınıza erişememe olasılığınızı ve siber suçluların erişemediğiniz hesaplara girme olasılığını artırır. Hesaplarınızla ilişkili ikincil e-posta adreslerini, telefon numaralarını ve fiziksel adresleri kontrol edip güncelleyin.

Siber güvenlik farkındalık ayı kapsamında öğrendiklerinizi düşünün ve yapılacaklar, yapılmaması gerekenler için bir kontrol listesi hazırlayın. Düzenli yedeklemeler ve güncellemeler için hatırlatıcılar oluşturun. Parolalar ile genel siber güvenlik için dikkat etmeniz gereken ipuçlarını not edin.

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!