Sözler Ansiklopedisi

Anneye Güzel Sözler

Anneye Güzel Sözler

Sayfamızda  Anneye Güzel Sözler, Anneye Duygusal Sözler, Annelik Sözleri ve Alıntıları, Anneye En Güzel Şiirler, Anneye Söylenecek En Güzel Sözler ve Anneye Güzel Kısa Mesajlar yer almaktadır. Siz de sayfamızda Anne ile ilgili sözler paylaşmak isterseniz, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak sayfamıza söz ekleyebilirsiniz. 

Anneye Güzel Sözler

Anasız kuzu melemez. (Atasözü)

Annelik en keyifli uğraştır. (Tevfik Fikret)

Anne hayatın ebediliğidir. (Emile Zola)

Anneler ölünce babalar dayı olur. (Atasözü)

Kadının en büyük vazifesi anneliktir. (Atatürk)

Annelerin daima hakkı vardır. (Sudermann)

Annesi olmayanın babası olmaz. (Atasözü)

Anneler bir eliyle beşiği, öteki eliyle dünyayı sallarlar.

Anneler belki her şeyi göremezler ama kalpleriyle duyalar.

Cennet anaların ayakları altındadır. (Hz. Muhammed s.a.v)

Bir kadın aynı anda hem âşık hem anne olamaz.

Anne kalbi, çocuğun okuludur. (Henry W. Beecher)

Bir kadın, anne olana kadar bir çocuktur. (Strindberg)

Anneler, doğanın gereği taraf tutarlar. William Shakespeare

Kadınlar zayıftı. Ama anneler güçlüdür. (Victor Hugo)

Kızlarını anlayan anneler binde bir çıkar. (Turgenyev)

Analık sanatının ilk şartı çocuk uyuduktan sonra uyumaktır.

Anneler doğanın gereği olarak taraf tutarlar. (Shakespeare)

Hiçbir sevgi ve şefkat anneninkinin yerini tutamaz. (Balzac)

Hiç kimse annenin yüreğini yeterince takdir edemez. (Tolstoy)

Anneler her şeyi görmeseler bile kalpleriyle duyarlar. (Ostrovski)

Bir anne yüreği, dibinde daima af bulunan bir uçurumdur. (Balzac)

Anneler bir elleriyle beşiği, öteki elleriyle dünyayı sallarlar. (Napolyone Bonaparte)

Hiçbir süs, bir kadını annelik sevgisi kadar güzelleştiremez. (Brachvogel)

Üvey anne, kadın ruhunda şefkati idam eden bir sehpadır. (Raif Necdet Kestelli)

Annenin kolları şefkatten yoğrulmuştur, çocuklar orada derin derin uyurlar. (Victor Hugo)

“Biz insana, anne babasına en güzel bir biçimde davranmasını emrettik…” (Ankebut,8)

Kralın kucağında uyumaktansa, annenin kucağında uyumayı tercih ederim.

Şuna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.

Annelerde kırık kalpleri yapıştıran, sihirli bir tutkal vardır. Jackson Brown

Kaynanalara karşı değilim, ama anneden başka anne yoktur. (Resul Hamzatov)

Çocuğunu kaybeden bir anne için her gün ilk gündür, bu acı ihtiyarlamaz. (Andre Maurois)

Dünyada öğretilen bilgilerin hiçbiri bize annenin bir bakışının, bir kelimesinin verdiği şeyi veremez. (Raabe)

Aç ki aguşunu (kucağını) firar edeyim /Çocuğun mültecası maderidir (annesidir) (Muallim Naci

Oğlunun mutluluk ve şerefinin nerede olduğunu kalbiyle sezemeyen bir kadının kalbi yoktur. (Tolstoy)

Kaçar herkesten/Durmaz bir yerde/Anne ölünce çocuk/Çocuk ölünce anne (Sezai Karakoç)

Başarısızlık ve felaketlere karşın, hayata karşı güvenlerini sonuna kadar saklayabilen insanlar, daha çok iyi bir anne tarafından büyütülmüş olanlardır. (Andre Mourois)

İmam Cafer-i Sadık (a. s) şöyle buyurmuştur: “İffetli ve hayalı bir annesi olana ne mutlu!

Önemli olan her şey için güvendikleri kişi annedir, o gıdadır, yataktır ve soğuk gеcеlеrdеki еk battaniyedir. (Kathеrinе Butsеr Hataway)

Annе-babaya hürmeti bilmeyen, yediği sofradaki еkmеğе teşekkür еtmеyеn, insana kıymet vеrmеyеn, şüphesiz dalalettedir. (Prof. Mazhar Osman)

İnsana da anne babasına iyi davranmasını emrettik. Annesi, onu her gün biraz daha güçsüz düşеrеk karnında taşımıştır. (Lokman Surеsi 14. Ayеt)

Hiç kimsе kollarında bir çocuk tutan annе kadar muhtеrеm vе birkaç çocuk arasındaki bir anne kadar, saygı değer dеğildir. (Wolfgang Van Goеthе)

Anne hakkına dikkat et! Onu başında taç еt! Zira anneler doğum sancısı çеkmеsеlеrdi, çocuklar da dünyaya gеlmеyе yol bulamazlardı. (Hz. Mevlâna)

Biz insana, ana vе babasına karşı iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Annesi onu güçsüzlükten güçsüzlüğe uğrayarak karnında taşımıştır. (Kur’an-ı Kеrim)

Yaşamdaki güzel şeylerin çoğu ikişer, üçеr, düzinеlеrlе vе yüzlеrcеdir. Sayısız yıldız, gül, kardeş, hala ve kuzen vardır; ama anne tektir. (Katе Douglas Wiggin)

 Bir çocuk için anası ve babası dünyayı temsil еdеr. Çocuk, annesi vе babası nasıl davranıyorsa, dünyadaki herkesin dе aynı şekilde davranacağını düşünür. (M. Scott Pеck)

Başarısızlık ve fеlakеtlеrе rağmen, hayata karşı güvenlerini sonuna kadar saklayabilen iyimser insanlar, daha çok iyi bir anne tarafından büyütülmüş olanlardır. (Andrе Maurois)

İnsandır sanıyordum mukaddes yüke hamal. Hamallık ki, sonunda, nе rütbе var, nе dе mal, yalnız acı bir lokma, zehirle pişmiş aştan; Vе ayrılık, anneden, vatandan, arkadaştan. (Nеcip Fazıl Kısakürek)

Ben annemi nasıl sevmem ki; o, beni bir müddet karnında, uzun bir zaman da kucağında, ölünceye kadar kalbinin şefkat köşesinde taşımıştır. Ona saygısızlık göstеrmеktеn daha aşağılık bir şеy bilmiyorum. (Abdurrahman Cami)

Anneye En Guzel Sozler
Anneye Güzel Sözler

Anneye Güzel Kısa Mesajlar

Sabırlısın, sıcaksın, şefkatlisin, koruyucumsun, bağışlayansın…Annemssin. Seni Çok Seviyorum.

Benim için herşeye katlanan, her zaman yanımda olan, değeri biçilemeyen dünyanın en güzel annesine.. Anneler günün kutlu olsun Anneciğim.

Sevgili Anneciğim, bizi öyle zorluklarla büyüttün ki senin hakkını nasıl öderiz bilemem. Tek arzum sana layık sana vefalı bir evlat olabilmek. Ben iyi ki senin gibi bir annenin evladıyım. Ellerinden öperim Canım Anam…

Benim koruyucu meleğim, canımdan öte güzel annem. Sen varsan ben tüm zorlukların üstesinden gelirim merak etme. Yeter ki senin gülen yüzün hiç solmasın. Yaşam enerjimi senden alıyorum Annem! Seviliyorsun…

Değer biçemediğim bir şey varsa o da senin varlığındır, korktuğum bir şey varsa senin hüzünlü anındır. Ama başka hiçbir şey beni üzemez çünkü sen hep yanımdasındır. İyi ki varsın anneciğim.

Her zaman yolumu aydınlatan, yanlışlarımı bağışlayan, bana her defasında kucak açan, şefkatinle tüm zorlukları eriten oldun. İyi ki o güzel yüreğinle benim melek annem oldun. Anneler günün kutlu olsun meleğim.

Bana her zaman sevmeyi öğreten, gücüme güç katan, beni en zorlu olaylarda bile yüreklendiren canım annem, senin hakkını asla ödeyemem. Sen dünyanın en fedakâr, en güçlü, en güzel kadınısın.

Şu hayatta beni karşılıksız sevdiğine emin olduğum tek insan sensin, sırtımı gönül rahatlığıyla dayayabildiğim sensin ve beni her zaman sevecek olan da sensin. Sen benim güzeller güzeli annemsin, iyi ki varsın.

Meğer dilimdeki ve beynimdeki en güzel kelime senin adınmış. Sana her seslenişimde ya acım diniyor ya da sevgim coşuyor. Anneler günü kutlu olsun.

Anne senin yüreğin taş olsa dayanır mı, kuş olsa, çiçek olsa, gündüz olsa, kırılmaz mı? Acıdan bir sap menekşenin boynu bu kez dağlar doğursun beni anne. Sen de ılık bir yağmur ol durmadan yağ kanayan yerlerime. Anneler günün kutlu olsun canım annem.

Anne gökte bir ışık, anne parlak bir yıldız anne yoklukta bir düş, ayda bir yaldız anne tutunulan bir dal, dertlerin garip çizgisi anne gözümdeki yaşların bir virane dizgisi. Anneler günün kutlu olsun canım anam.

Annelik Sözleri ve Alıntıları

Hiçbir süs ve makyaj bir kadını, annelik sevgisi kadar güzelleştiremez. (Nana, Emile Zola)

Şu annelik duygusu olmasa, erkekler basit adam olmaktan öteye gidemezlerdi. (Piruze, Sinan Akyüz)

Onlar için anne sevgisi vahşi bir tutku değil, bir “içgüdü”, kişisel bir duyguydu. Annelik onlar için bir dindi. (Kadınlar Ülkesi-Charlotte Perkins Gilman)

Kadın olmak. Bir zekaya verilebilecek en eşsiz destek, büyük bir üstünlük. Bu üstünlük, annelik içgüdüsü ya da anne olabilme zırvalıklarından dolayı değil, içindeki zehre, ondan panzehir yaratabilecek kadar sahip olmakla alakalı bir güç …(Fi, Akilah Azra Kohen)

Bir kadının gerçek hikâyesi ne zaman başlar biliyor musunuz? İçindeki kadınlık ve annelik gücünü fark edince… (Bir Kadın Ağladığında, Uğur Gökbulut)

Kalbi birbirine yakın olan insanlar bağırarak konuşmazlar; fısıltıyla, gözleriyle, bakışarak anlaşırlar. Bu bağlamda annelik sanatı dediğimiz şey, çocuğa ‘söz ‘ değil, ‘göz’ dinletmektir. (Bağırmayan Anneler, Hatice Kübra Tongar)

“Kalbin yolu güzeldir ama tehlikelidir. Zihnin yolu sıradandır ama güvenlidir. Erkek en güvenli ve en kestirme yaşam tarzını seçmiştir. Kadın duyguların, hislerin, ruh hallerinin en güzel ama en sarp, en tehlikeli yolunu seçmiştir. Ve bugüne kadar dünya erkekler tarafından yönetildiği için kadınlar muazzam şekilde azap çekmiştir. O, erkeğin yaratmış olduğu topluma uyamamıştır çünkü toplum mantığa ve nedenlere uygun olarak yaratılmıştır. Kadın kalpten bir dünya ister. Erkek tarafından yaratılan toplumda ise kalbe yer yoktur. Ben kadınların gerçekten bir kadın olmasını isterdim çünkü bu büyük oranda kendilerine bağlıdır. Kadın erkekten çok daha önemlidir. Çünkü o rahminde hem erkeği hem kadını taşır. O kıza ve oğlana, her ikisine de annelik eder; her ikisini de besler. Eğer o zehirliyse, o zaman sütü zehirlidir, o zaman çocukları yetiştirme tarzı zehirlidir. Erkekle yarışıyorsun ve yarışmana gerek yok; sen zaten üstünsün. Şiir yazmaya gerek yok, şiir sensin. Sevgin senin müziğindir. Sevgilinle birlikte çarpan kalbin senin dansındır! (Kadın-Osho)”

Anneye Duygusal Sozler
Anneye Anlamlı Sözler

Anneye En Güzel Şiirler Kısa

ANAMA

Dokuz ay koynunda gezdirdi beni
Ne cefalar çekti ne etti anam
Acı tatlı zahmetime katlandı
Uçurdu yuvadan yürüttü anam

Anaların hakkı kolay ödenmez
Analara ne yakışmaz ne denmez
Kan uykudan gece kalkar gücenmez
Emzirdi salladı uyuttu anam

Anam doğurdu beni Sivas ilinde
Sivralan Köyünde tarla yolunda
Azığı sırtında orak elinde
Taşlı tarlalarda avuttu anam

Ben yürürdüm anam bakar gülerdi
Huysuzluk edersem kalkar döverdi
Hemen kucaklayıp okşar severdi
Çirkin huylarımı soyuttu Anam

Çocuğudum anam bana ders verdi
Okumamı çalışmamı öngördü
Milletine bağlı ol da dur derdi
Vatan sevgisini giyitti anam

Tükenmez borcum var anama benim
Onun varlığından oldu bedenim
Kimi köylü kızı kimisi hanım
Ta ezel tarihte kayıtlı anam

Veysel der kopar mı analar bağı
Analar doğurmuş ağayı beyi
İşte budur sözlerimin gerçeği
Okuttu öğretti büyüttü anam (Aşık Veysel)

ANNECİĞİM

Ak saçlı başını alıp eline,
Kara hülyalara dal anneciğim!
O titrek kalbini bahtın yeline,
Bir ince tüy gibi sal anneciğim!
Sanma bir gün geçer bu karanlıklar,
Gecenin ardında yine gece var;
Çocuklar hıçkırır, anneler ağlar,
Yaşlı gözlerinle kal anneciğim!
Gözlerinde aksi bir derin hiçin,
Kanadın yayılmış, çırpınmak için;
Bu kış yolculuk var, diyorsa için,
Beni de beraber al anneciğim! … (Necip Fazıl Kısakürek)

ANNE

Uyusun da büyüsün
Derdin büyüdüm anne
Bana o ak sütünden
Verdin büyüdüm anne
Uykuma yıldızları
Serdin büyüdüm anne
Anne güzelliğine
Erdin, büyüdüm anne (Fazıl Hüsnü Dağlarca)

Sen bir avuç bebektin
Kimdi süt veren sana,
Hastalandın ölecektin
Kim kanat gerdi sana?
Senin minik başını
Avuçlarına alıp
Gece uykusuz kalıp
Kucağında kim salladı
Ağladın, seninle kim ağladı

ANACIĞIM

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl
Kaç geceler bana ninni söylerdi
Hasta olunca oydu başucumda bekleyen
Biraz yorulmayayım, üzülmeyeyim, hemen
Alır kucağına okşardı, saçlarımı öperdi.

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl
Uzun kış geceleri masal masaldı
Güzel çoban kızları, iyi kalpli sultanlar
Bir suyun akışı gibi geçip gitti zamanlar
Şimdi ne o dünkü çocuk ne de o masal kaldı.

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl
Yıkayan oydu mürekkep lekeli parmaklarımı
Akşam biraz geciksem yollara düşerdi
Sokağa çıkarken “Yavrucuğum üşütme” derdi.
Hemen bir kazak örerdi biraz boş kaldı mı?

Nasıl hatırlamam anacığım nasıl
Bilirim yine kalbinde yerim anacığım
Selam sana Anneler Günü İstanbul’dan
Yeni dönmüşçesine bir akşam okuldan
Vefalı ellerinden öperim anacığım. (Ümit Yaşar Oğuzcan)

DİĞER

Annen!
Sana ilk adımını attıran kimdir
Konuşmayı öğretti sana bir bir

Annen!
Sen şimdi giderken okula
Sefertasını kim hazırlar?
Kim bakar arkandan yola?
Sende en çok kimin hakkı var
Kimdir seni en çok seven
Annen!
Dünyayı hiç değilse bir günlüğüne
allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
oynasınlar türküler söyleyerek yıldızların arasında
dünyayı çocuklara verelim
kocaman bir elma gibi
verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
dünyayı çocuklara verelim
bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
çocuklar dünyayı alacak elimizden
ölümsüz ağaçlar dikecekler (Nâzım HİKMET)

HAYAT NEDİR ANNE?

Benim hiç sapanım olmadı anne,
ne kuşları vurdum,
ne de kimsenin camını kırdım…
çok uslu bir çocuk değildim ama,
seni hiç kırmadim, hep boynumu kırdım.
ben hayatım boyunca
bir tek kendimi vurdum! (Yusuf Hayaloğlu)

ANNE

Bir dediğini
İki etmiyeyim diye
Öyle çırpındım ki
Ve seni öyle sevdim sana
O kadar ısındım ki
Usanmadım, yorulmadım, çekinmedim
Gün oldu kırdın…
İncinmedim;
İlk oyuncağın
Ben oldum… Yavrum
Son oyuncağın
Ben oldum…

Layık değildim
Layık gördüler
Annen oldum yavrum
Annen oldum! (Arif Nihat Asya)

ANNEM

Annelerin en güzeli,
Sensin, benim güzel annem.
Ilık esen bahar yeli,
Sensin, benim güzel annem.
Güneş yüzlü, altın kalpli,
Ağır başlı, tatlı dilli,
Meleklerin eşi sanki
Sensin, benim güzel annem.
Açan çiçek, çağlayan su,
Gülümseyen engin duygu,
Evimizin mutluluğu
Sensin, benim güzel annem.

Uyuyan Güzel Anneye

Anne, bahar geliyor uyansana
Çık altın eşikte bekle beni,
En güzel tılsımları buldum sana
Koklayabilmek için nefesini.
Yeni açmış şu erik hatırlatır
Bana ağaçları çok sevdiğimi,
Sevginle mi ıslanmış şu sonsuz kır,
O kara bırakmışsın gözlerini.
Gül güzel annem benim, benim rüyam
İçimden çiçekli bir yol var sana,
Senin yerine biraz ben uyusam
Anne bahar geliyor uyansana. (Ceyhun Atuf Kansu)

ANNE NE YAPTIN?

Anne sana kim dedi yavrunu doğurmayı?
Sanki karnında fazla yaramazlık mı ettim?
Senden istemiyordum ne tacı ne sarayı
Karnında yaşıyordum kafiydi saadetim.

Bir kere doğurdunsa sonra niçin büyüttün?
Kundakta beşikte de bir zahmetim mi vardı?
Koynundan niçin attın yavrunu bütün bütün.
Bilmiyor muydun ki o yalnızlıktan korkardı?

Sütünden tatlı mıdır anne sanki bu hayat?
Bana sorsana anne yaşamak bir hüner mi?
El aç yalvar gündüze geceye boyun uzat
Bu uğurda bir ömür çürütmeye değer mi?

Karnında yaşıyordum kafiydi saadetim
Anne istemiyordum ne tacı ne sarayı
Anne karnında fazla yaramazlık mı ettim?
Anne sana kim dedi yavrunu doğurmayı? (Cahit Sıtkı Tarancı)

ANNE

Sahi senden mi doğdum anne
Yollar nehirler kuşluk vakitleri dururken
bir insandan mı doğar bir çocuk

Anne senin yüreğin taş olsa dayanır mı
Kuş olsa çiçek olsa gündüz olsa
Kırılmaz mı acıdan bir sap menekşenin boynu

Bu kez dağlar doğursun beni anne
Sen de ılık bir yağmur ol
Durmadan yağ kanayan yerlerime (Haydar Ergülen)

ANNEM YOK ARTIK

Annem yok artık. Beni düşünen kalbi yok, bitti.
Umutsuz olmak istemiyorum.
Umutsuzluğun bir çıkar yol olmadığını biliyorum.
Annem yok artık, yeryüzü çok gördü onu,
Kalabalığın arasında kuş gibi çırpınan varlığını
Çok gördü
Dalgın yüreğini çok gördü
Bizim için çarpan, kaygılarla dolu yüreğini.
Annem yok artık, bu kesin, gelinecek bir yere gitmedi.
İşte geldim çocuklar demeyecek
Nasılsın yavrum demeyecek
Sobanın yanında oturup uzatmayacak yorgun ayaklarını,
Sabah kahvaltılarının masası olmayacak artık,
Yine gel demeyecek,
Çıkarken ben kapıdan, çıkıp karanlığa karışırken
Yeni bir dönemi başladı ömrümün,
Annemin olmadığı dönemi,
Onu yüreğimin üstüne nasıl bastırmak
İstediğimi bilemeyecek artık.
Gençlik dönemleri bir şey anlatmıyor bana,
Aklımda hep son dönemlerinin annemi
Hayatım sürüp gidecek, annem olmadan,
Çocuklarım olduğunda onlara annemi anlatabileceğim
Sadece.
Fotoğraflarına bakacaklar,
Ufarak, biraz mahzunca bir kadın
Küçücük tozlu pabuçlarıyla merdivenleri tırmanıp
Kapımı açıp girmeyecek
Yüreği dopdolu, trafikten insanlardan şaşkın,
Kocasına sığınan biraz bütün fotoğraflarında
Hayatım rüzgar gibi akıp geçiyor,
Uğultulu bir rüzgar gibi akıp geçiyor hayatım… (Ataol Behramoğlu)

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!