Sözler Ansiklopedisi

Kağıt Toplayıcıları ile İlgili Sözler

Kağıt Toplayıcıları ile İlgili Sözler

Bizler caddelerde sokaklarda yürürken yanımızdan geçerler sessiz ve usul…Farkına bile varmayız çoğu zaman yanımızdan geçtiklerinde. Ne yerler nasıl yaşarlar ya da nasıl bir geçmişe sahipler muamma. Bizlerin çöp olarak tabir ettikleri onların ekmek kapısı. Bu yazımızda sizlere kâğıt toplayıcılığı yaparak alın teri ile para kazanan kardeşlerimiz için farkındalık oluşturmak amacı ile kâğıt toplayıcıları ile ilgili sözler hazırladık. Sayfamızı veya sözleri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak sizler de bu farkındalığa katkı sağlayabilirsiniz. İşte Kağıt Toplayıcıları ile İlgili Sözler, Geri Dönüşüm ile İlgili Sözler ve Atık Kağıt İşçileri ile İlgili Sözler… Ayrıca Geçim Sıkıntısı ile İlgili Sözler için TIKLAYINIZ

Kağıt Toplayıcıları ile İlgili Sözler

Görmek için bakmak lazım.

Geri dönüşüme duyarlı insanlar.

Emeğinin peşinde olan insanlar.

Bizi geri dönüşüm elemanı yapsınlar.

Kimsenin olmadığı sokaklarda nasibe ararız.

Alın teri, emek, yorgunluk vardır lügatimizde.

Çileyi biz çekiyoruz, kazancı aracılar kazanıyor.

Sizin için değerli olmayanlar bizler için çok değerli.

Biz virüslü değiliz. Biz de evimizi geçindirmeye çalışıyoruz.

Az önce bir tanesini daha görüp ne güzel insan bunlar dedim.

Her türlü tehlikeyle karşı karşıya kalıyoruz. Hiçbir güvencemiz yok.

Kendileri “kağıt toplayıcı” olarak değil, “atık kağıt işçisi” olarak seslenilmeyi tercih ediyorlar. 

Sadece kağıt değil geri dönüşüme girebilecek her türlü atık ile ilgilenen geri dönüşüm guruları, çevre yararlıları.

Bizde para olduğunu zannediyorlar, cep telefonumuzu istiyorlar. Tek başımıza olduğumuz için bizi kolay lokma görüyorlar.

İnsanlar bazen bize utanılacak bir iş yapmışız gibi bakıyor. Ben ise bu mesleği yaparken utanmıyorum. Utanmamı gerektirecek bir şey yapmıyorum. Aksine bu meslekten para kazanıp ailemi geçindiriyorum.

Onlardan uzak durmanız için, karşı kaldırıma geçmeniz için, görmezden gelmeniz için bir sebep yoktur. Sizden bir şey istemezler, dilenmezler, rahatsız etmezler, zorluklara rağmen yaşamaya çalışırlar sadece.

Geri dönüşümle ülke ekonomisine artı değer üreten atık toplayıcıların maaşla değil, özgür çalışma hakları korunmalı, belgeli ve resmi çalışma şartları oluşturulmalıdır.

Sokakta insanlar beni gördüğünde tiksinerek bakıyorlar, elbiselerimin kirli ve çöp kokuyor olmasındandır belki. Tinerci, hırsız gözüyle bakan insanlar var. Aslında ben geri dönüşüm yapıyorum. Karton toplayarak günde en az üç ağacın kesilmesinden kurtarıyorum.

Biraz önce eve dönerken kâğıt toplayıcısı emekçi bir abimizi gördüm. Yanında şirin mi şirin kızı da vardı. Babası kağıtları topluyor çocukta teneke kutuları falan eziyordu. Bu sahneyi bir filmde gördüm galiba ama gerçeğini görmek bambaşkaydı. Babası kızıyla gülüyor eğleniyordu.

Bütün gün şehrin tüm süsünün cafcafının ortasında, devasa bir arabayla sokak sokak gezmek, sokak köpekleriyle kanka olmak… tam dervişane bir hayat, tam bir nefs terbiyesi. Bütün sokaklar, çöp tenekeleri senin, bir ay takılsam evliya olurmuşum gibi geliyor. (Sosyal Medyada bir Paylaşım)

Ankara kış aylarında çok zorlayıcı oluyor. Bizim meslek diğer mesleklere göre acımasız. Çalışma saatleri belli olmayan bir meslek bu. O yüzden sabah çok erken saatlerde çalışmaya başlıyoruz ve geç saatlere kadar devam ediyoruz kâğıt toplamaya. Havanın en soğuk olduğu zamanlarda dışarıda kâğıt topluyoruz.

Yalnız toplananların cismi değil ağırlığı, ‘vazgeçilmişler ‘in ağır yükü omuzlarında ne sevdalar yazılı ne çürümüş gözler saklı- yaştan muaf sanki, kurumuşlar belki-vazgeçtiklerini bırak o taşır gecenin karanlığına salarak… ben de boşuna ağlamadım çocuk! bir gece yine ay sarmışken yüreğimi ve işte tam o saatte yükünü sereceğim önüne. Belki işine yarar senin ha, ne dersin? az ağlamadım o gece sana işte! yanına geleceğim bu defa, ağlayarak hem sana hem bana… ama sen yine de gitme!

Bu işi art niyetli olarak yapanlar da çıkıyor zaman zaman. Çekçeklerinde demir kesme makası taşıyan atık toplayıcısı kılığındaki bazı şahısların, dükkanların kepenklerini keserek hırsızlık yaptığı olmuş. Bazı bölgelerde kamera kaydına yakalanan bu tür şahıslar yüzünden toplum tüm atık toplayıcılarına aynı gözle bakıyor. Biz hırsızlık yapacak olsak gün boyu yağmur, kar ve yakıcı güneş altında tehlikelerle karşı karşıya çile çeker miyiz? Bunun tek çaresi, atık toplayıcılarının belgelendirilmesi ve bölgelerinin belli olması. Bu sayede emniyetin de işi kolaylaşır. -İsmini vermek istemeyen bir atık toplayıcısı

Kalemden Düşenler

Ben atık kağıt işçisiyim. Hayallerimin peşinden koşmak istedim fakat olmadı. Aile ve çevre şartlarım buna müsaade etmedi. Sizler beni kağıt toplayıcısı olarak biliyorsunuz oysaki ben umudunu topladığı karton kağıtlara yazan bir gezginim. Soğuk havalarda üşüdüğüm zaman oturduğum kaldırıma bir tebessüm bırakan bir işçiyim. Ruhumun hesap edilemeyecek kadar derin yerlerinde yaşarım ben, kuytu bucak bana iyi gelir severim. Ben atık kağıt işçisiyim sokakların ruhu vardır bende. Şerha şerha olan hayatımı ararım, aslında kendimi ararım sokaklarda…

BİZİ TAKİP EDİN!

Hemen Takip Et Sözleri Kaçırma!

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

Facebook Sayfamızı Beğenin, En Güzel Sözleri Kaçırmayın!